Opieka nad dziećmi i ich wychowanie do duża odpowiedzialność i niełatwe zadanie. Na każdym etapie życia należy im poświęcać sporo uwagi i czasu.
W okresie niemowlęcym świeżo upieczona mama przebywa na urlopie macierzyńskim. W przypadku pierwszego dziecka jest to 20 tygodnie, przy każdym kolejnym 2 tygodnie dłużej (maksymalnie 37 tygodni). Dwa tygodnie tzw. „urlopu tacierzyńskiego” przysługują także ojcu. Urlop ten można przedłużyć i maksymalnie może wynosić 37 tygodni. Noworodek potrzebuje bowiem wówczas opieki 24 godziny na dobę. Czuła opieka ze strony rodziców sprawia, że maluch szybciej się rozwija.
Okres do urodzenia aż do 3. roku życia to czas, w którym dziecko intensywnie się rozwija. Zaczyna stawiać pierwsze kroki, rosną mu ząbki, wypowiada pierwsze słowa, usprawnia swoje zdolności motoryczne. Po ukończeniu 3 lat dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola.
Początki w przedszkolu mogą być trudne dla obu stron. Na początku malec może reagować płaczem, ale powinno wystarczyć kilka dni, aby poczuł się pewnie w nowym otoczeniu. Z reguły dzieci szybko się aklimatyzują i chętnie przebywają w otoczeniu swoich rówieśników. Po każdym dniu w przedszkolu rodzice muszą znaleźć czas na nawet kilkuminutową rozmowę ze swoją pociechą oraz zabawę czy spacer. Trzeba zauważać postępy i chwalić za nie. Dzięki temu dziecko wyrasta na osobę, która w dorosłym życiu zna swoją wartość i jest pewna siebie.
Okres szkolny w życiu dziecka zaczyna się około 6-7 roku życia i trwa do jego pełnoletności. Mniejsze dzieci wymagają większej uwagi, dużo rozmów i motywowania do regularnej pracy. Rodzice muszą być czujni i reagować, gdy zajdzie taka potrzeba. Także i nastolatków nie wolno zaniedbać, wiek dojrzewania jest szczególnie trudnym okresem. Dziecko może popaść w złe towarzystwo i sięgnąć po użytki. Najważniejsza wówczas jest szczera rozmowa.
Kluczem do sukcesu w procesie wychowania jest rozmowa, zrozumienie, okazywanie uczuć, wyznaczanie jasnych granic i ich przestrzeganie. Dziecko musi mieć wsparcie, ale również i znać zasady.