Jakie są błędy przy wychowywaniu dzieci?

błędy-przy-wychowaniu-dziecka

błędy-przy-wychowaniu-dziecka

Opieka nad dziećmi i ich wychowanie nie są łatwe. Co jest potrzebne do odpowiedniego wychowania maluchów? Jakie błędy wychowawcze są najczęściej popełniane?

Bezwzględnie zakazana jest oczywiście przemoc fizyczna i psychiczna w stosunku do dziecka. Nadal wielu rodziców, mimo kampanii i akcji, stosuje wobec swoich dzieci kary fizyczne. Taka postawa pozostawia negatywne ślady w psychice i rodzi agresję. Kolejnym, częstym błędem jest niewystarczające okazywanie miłości i czułości. Każdy człowiek potrzebuje bliskości i przytulenia, wówczas czuje się potrzebny i kochany. Rodzice niekiedy zapominają o tym, jak ważne to jest. Wielu po prostu tego nie potrafi, gdyż sami nie zaznali tego w dzieciństwie. Tymczasem okazywanie miłości jest niezwykle istotne w procesie wychowania.

Dziecku trzeba wyznaczyć wyraźne zasady, nakazy i zakazy. Pod żadnym pozorem nie wolno ulegać presji i zmieniać swojej decyzji, gdyż dziecko zacznie to szybko wykorzystywać. Dodatkowo konsekwencja i nieustępliwość powoduje, że pociecha uczy się zasad i czuje się w domu bezpiecznie. Oczywiście nie można także popaść w skrajność i oczekiwać od dziecka bezwzględnej dyscypliny i posłuszeństwa. Prowadzić może to bowiem nawet do wybuchów agresji, gdyż maluch zacznie się z czasem buntować. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji, jak zawsze, jest spokojna rozmowa i osiągnięcie kompromisu w spornej kwestii.

Wielu rodziców jest również zbyt uległych wobec swoich dzieci i pozwala im w zasadzie rządzić w domu. Nie potrafią bowiem wyznaczyć granic i odmówić. Tymczasem dziecko nie jest w stanie zawsze wiedzieć co jest dla niego dobre, a co złe. Kolejnym błędem jest niewystarczająca cierpliwość. Nie wolno zapomnieć, że dziecko jest tylko dzieckiem i z tego powodu ma prawo pewne czynności wykonywać dłużej czy zadawać dużo pytań.

Niezbyt dobrym pomysłem jest także wyręczanie malucha we wszystkich czynnościach. Dzieci poznają świat poprzez próbowanie i nie wolno im tego odbierać. Wyręczając dziecko, rodzice hamują, czasem nieświadomie, jego rozwój.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *