Gdzie szukać pomocy dla opieki nad dzieckiem?

gdzie-szukać-pomocy-do-dziecka

gdzie-szukać-pomocy-do-dziecka

Opieka nad dziećmi nie jest łatwą sprawą. Kłopot dla rodziców pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy kończy się urlop macierzyński i wychowawczy, a mama musi wrócić do pracy.

Niewiele rodzin może pozwolić sobie, aby jedno z rodziców pozostało z maluchem w domu do momentu ukończenia przez niego 3. roku życia. Nie zawsze jest możliwe, aby niemowlak cały czas był z mamą, co według specjalistów jest wskazane dla dzieci. Rezygnacja z pracy przez jednego z opiekunów byłaby bowiem wielki wyzwaniem pod względem finansowym. Do tego w chwili obecnej kobiety i mężczyźni chcą się realizować także zawodowo, w czym dziecko nie powinno stać na przeszkodzie. W momencie powrotu do aktywności zawodowej pojawia się jednak pytanie: kto zajmie się maluchem.

Najlepszym rozwiązaniem, przynajmniej w teorii, jest pomoc w opiece nad dzieckiem ze strony dziadków. Niestety, coraz częściej pozostają oni długo aktywni zawodowo i po prostu nie mają czasu na opiekę nad wnukami. Poza tym starsze osoby także chcą korzystać z życia, podróżować i się bawić. Nie można ich więc obarczać tak dużą odpowiedzialnością, gdy tego sami nie zaproponują. Nie wszyscy dziadkowie są także w stanie, ze względu na swój stan zdrowia, zająć się maluchem.

Kolejnym wyjściem jest zatrudnienie profesjonalnej niani. Opiekunka do dziecka to jednak spory wydatek i obciążenie domowego budżetu. Jest to nieopłacalne, w momencie gdy matka zarabia niewiele, wówczas może się okazać, że jej pensja będzie w zasadzie pokrywała wynagrodzenie opiekunki. W takiej sytuacji pozostaje jeszcze żłobek. Obecnie placówki tego typu prowadzone są w sposób przyjazny dzieciom, a liczba jest dostosowana do liczby podopiecznych.

Niestety ciężko dostać miejsce w takim żłobku. Jeśli nie udało się ze żłobkiem publicznym, można próbować ubiegać się o miejsce w placówce prywatnej. Problem może stanowić jednak wysokie czesne. Jeśli natomiast rodzice są w stanie się tak zorganizować, że pomoc z zewnątrz będzie potrzebna jedynie kilak godzin dziennie, mogą skorzystać z klubów malucha.

Prywatne przedszkole Włochy https://www.piccolo.waw.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *